Co to integracja sensoryczna? Najważniejsze informacje

O integracji sensorycznej dużo mówi się w ostatnim czasie, biorąc pod uwagę najmłodsze dzieci, które dopiero zaczynają poznawać świat. Jest to tak naprawdę proces, który zachodzi w układzie nerwowym. To właśnie dzięki niemu organizm człowieka uczy się prawidłowo odbierać bodźce, jakie napływają ze świata zewnętrznego. 

Mówi się o tym, że w zajęciach sensorycznych, które są swoistego rodzaju terapią, udział wziąć powinny dzieci, u jakich zauważa się zaburzenia lub zbyt wolne odbieranie bodźców ze świata zewnętrznego. Można jednak śmiało powiedzieć, że w tego typu spotkaniach mogą brać udział wszystkie dzieci. Integracja sensoryczna (Kraków)  to tak naprawdę dobra okazja do tego, aby rodzice pokazali swoim dzieciom, czym są tak naprawdę zmysły, m.in. wzrok, węch, słuch, a nawet smak! Z całą pewnością maluchom ciężko takie kwestie wytłumaczyć samymi słowami. To właśnie dlatego dużo lepszą formą jest możliwość odczuwania wszystkich bodźców samodzielnie. Co więcej, zajęcia dopasowane są do wieku uczestników tak, aby podczas spotkań tworzyć atmosferę przyjaznej zabawy i możliwość ciekawego spędzania czasu.

Jak reagować na bodźce zewnętrzne i wrażenia zmysłowe?

Integracja sensoryczna może tak naprawdę przybierać różnorodną formę. Często przez rodziców kojarzona jest z wielkim bałaganem. Mimo że w oczach niektórych osób ma się do czynienia z wielkim chaosem, to jednak wszystko w tym przypadku jest przemyślane. Chodzi bowiem o to, aby każdy uczestnik zajęć sensorycznych nauczył się w prawidłowy sposób reagować na wrażenia zmysłowe i bodźce zewnętrzne, jakie do niego docierają. Wśród zabaw, jakie organizowane są podczas integracji, można wymienić lepienie z masy solnej, tworzenie slime–ów, a nawet chodzenie gołymi stopami po ryżu, kaszy, itd. Jest wiele opcji do wyboru. Część z nich skupia się na tym, aby dzieci miały okazję do wypróbowania różnych smaków. Wszystko jest pod kontrolą, więc nie trzeba się o nic obawiać.

Integracja sensoryczna dla dzieci

Integracja sensoryczna prowadzona jest z myślą o różnych dzieciach. Jej celem jest nauka prawidłowego odbierania bodźców ze świata zewnętrznego. Poznawanie otaczającego świata to wspaniała zabawa, którą warto pokazać każdemu malcowi. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *