Co to jest wybiórczość pokarmowa? Poznaj przyczyny i możliwości leczenia

Twoja pociecha jest niejadkiem? Ciężko namówić ją do przyjmowania niektórych produktów spożywczych o określonym kształcie lub kolorze? Warto zastanowić się nad tym, na czym polega wybiórczość pokarmowa, jakie są jej przyczyny i jak można pracować nad jej zniwelowaniem.

  1. Na czym polega wybiórczość pokarmowa?
  2. Wybiórczość pokarmowa: przyczyny
  3. Wybiórczość pokarmowa: jak leczyć?

Na czym polega wybiórczość pokarmowa?

Warto na samym początku doprecyzować, co to jest wybiórczość pokarmowa? Jest to trudność, która na ogół dotyka dzieci w różnym przedziale wiekowym. Polega np. na niechęci do spożywania produktów o określonej konsystencji. Może też wyrażać się w płaczu i ogólnej nerwowości przy wprowadzaniu do diety nowego produktu. Inny objaw to np. chęć przyjmowania jedynie posiłków w postaci określonej formy jak zmiksowanej na gładką papkę. Można też spotkać się z takimi zachowaniami jak plucie jedzeniem czy odruchy wymiotne na widok posiłku, którego dziecko nie chce przyjąć. Niektórzy rodzice czy opiekunowie borykają się z wyzwaniami, jakie stwarzają dzieci nazywane ,,niejadkami’’. Warto jednak przyjrzeć się temu problemowi głębiej i nie bagatelizować go. Postarać się wesprzeć dziecko, aby nie utknęło w swoich trudnościach. 

Wybiórczość pokarmowa: przyczyny

Przyjrzyjmy się teraz, jakie są przyczyny wybiórczości pokarmowej. Nie sposób podać tu jedno właściwe źródło. Takie zachowania związane z karmieniem i jedzeniem mogą mieć różnorakie podłoże: behawioralne, sensoryczne, motoryczne czy środowiskowe. Niektóre z nich mogą być spowodowane błędami dotyczącymi kształtowania nawyków żywieniowych. Przed podjęciem konkretnych działań zaradczych warto dogłębnie poznać przyczynę problemu, tylko wówczas będzie można bowiem opracować skuteczny plan terapii.

Wybiórczość pokarmowa: jak postępować?

Już samo zauważenie problemu i pochylenie się nad nim to początek drogi prowadzącej do zniwelowania objawów tej przypadłości. Jak postępować z wybiórczością pokarmową? Warto zgłosić się do sprawdzonego miejsca, które specjalizuje się w pomocy takim pacjentom oraz ich opiekunom. Dobra poradnia psychologiczno-pedagogiczna w Krakowie będzie w stanie zająć się prawidłową diagnostyką, a następnie opracowaniem sugerowanego planu postępowania. Wspólnymi siłami będzie można stopniowo pomagać dziecku w rozszerzaniu repertuaru różnorodnych produktów spożywczych. Cierpliwość, zaangażowanie i obopólne chęci to podstawa!

Powyższy poradnik powinien dostarczyć Ci podstawowych informacji w kontekście tego, na czym polega wybiórczość pokarmowa, jakie są jej przyczyny oraz w jakim miejscu sięgnąć po pomoc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *