Jak się okazuje hiperbaryczna terapia tlenowa, wykorzystywana jest od wielu lat. Ta ma niezwykle pozytywne działanie na organizm człowieka. Nie tylko skutecznie wspomaga wydolność, ale również niweluje skutki chorobowe, które do tej pory uniemożliwiały prawidłowe funkcjonowanie każdego dnia. Jak zatem wygląda historia tlenoterapii? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.
Spis treści:
- Czym jest terapia tlenowa?
- Jak wyglądała historia terapii tlenowej?
- Tlenoterapia dziś
Czym jest terapia tlenowa?
Przede wszystkim terapia tlenowa polega na podaniu pacjentowi zwiększonej dawki tlenu. Ten dostarczany bezpośrednio do organizmu może skutecznie zintensyfikować jego odporność oraz wydolność. Jak się okazuje, terapia tlenowa może przyczyniać się do zwalczania wielu chorób związanych z układem oddechowym, układem krążenia, jak i problemami związanymi z powikłaniami po przebytym zakażeniu COVID-19. Trzeba jednak pamiętać, że istnieje lista przeciwwskazań do korzystania z komory, ponieważ komora może negatywnie wpłynąć na organizm w niektórych przypadkach.
Jak wyglądała historia terapii tlenowej?
Pierwsze wzmianki na temat komór hiperbarycznych z całą pewnością pojawiają się w okresie panowania Aleksandra Wielkiego, który w specjalnie skonstruowanej szklanej beczce był spuszczany na dno cieśniny Bosfor. Historia terapii tlenowej i jej początek to tak naprawdę 1959 rok, w którym holenderski kardiochirurg początkowo przeprowadził eksperyment na świni, rozpuszczając tlen jedynie w surowicy krwi. Powodzenie testu skutkowało zwołaniem Międzynarodowego Kongresu Medycyny Hiperbarycznej oraz znacznym rozwojem wykorzystywania terapii tlenowej w poszczególnych dziedzinach medycyny.
Tlenoterapia dziś
Tak naprawdę dopiero w 1994 roku utworzono listę wskazań do stosowania terapii tlenowej. Wśród nich zalazły się takie jednostki medyczne, jak choroba dekompresyjna, zatrucia tlenkiem węgla, urazy mięśni i kości, oparzenia, czy zakażenia tkanek miękkich. W ostatnim czasie do szerokiej listy zostały dołączone wszelkie powikłania związane ze skutkami pandemii i przebytym zakażeniu COVID-19. Komora hiperbaryczna (Kraków) wspiera przede wszystkim dotlenienie komórek, zwieszając tym samym przepływ krwi. Co więcej, może wpływać na regeneracje organizmu i całkowity powrót do formy. Zachęcamy do skorzystania z oferty po przebyciu choroby bez względu na zaostrzenie jej przebiegu. To z pewnością pozwoli uniknąć nieprawidłowości, które mogłyby wystąpić w późniejszym czasie.