Komora hiperbaryczna to terapia, którą wykorzystuje się od wielu lat. Cieszy się ogromną popularnością i trudno się temu dziwić. Terapia w komorze może być pomocna w przypadku wielu schorzeń, a także być doskonałym uzupełnieniem leczenia. Czym właściwie jest komora hiperbaryczna? Wyjaśniamy!
Spis treści:
- Czym jest komora hiperbaryczna?
- Jak wygląda zabieg w komorze hiperbarycznej?
- Na jakie schorzenia pomaga komora hiperbaryczna?
Czym jest komora hiperbaryczna?
Komora hiperbaryczna to najbardziej popularne urządzenie do przeprowadzania zabiegów z wykorzystaniem tlenu. Zabiegi te nazywane są często tlenoterapią. Jest to odpowiednio skonstruowane, szczelnie zamknięte pomieszczenie. W trakcie terapii pacjent oddycha czystym tlenem pod zwiększonym ciśnieniem atmosferycznym (30 kPa). Wyróżnia się komory hiperbaryczne przeznaczone dla jednej osoby, jak i wielomiejscowe, w tym dla rodzica z dzieckiem. Warto zaznaczyć, że ogromną zaletą komory hiperbarycznej jest brak ograniczeń wiekowych. Z zabiegów mogą korzystać osoby dorosłe i dzieci, a nawet niemowlęta.
Jak wygląda zabieg w komorze hiperbarycznej?
Czas przebywania pacjenta w komorze hiperbarycznej wynosi około 60 minut i zazwyczaj jest podzielony na kilka sesji. Zabieg polega na wdychaniu czystego tlenu w pozycji leżącej lub siedzącej, często pacjent otrzymuje maskę lub tzw. Wąsy tlenowe, co umożliwia efektywne wdychanie czystego tlenu. Do uzyskania satysfakcjonujących efektów potrzebne jest kilka serii zabiegów, a ich ilość dobierana jest indywidualnie, w zależności od stanu zdrowia pacjenta. Bardzo ważne jest, aby zabiegi były wykonywane systematycznie. Przed wejściem do komory hiperbarycznej nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Bardzo ważne jest jednak, aby ubrać się w wygodną, bawełnianą odzież. Przed wejściem należy zostawić wszelkie rzeczy osobiste jak biżuteria, zegarek czy telefon komórkowy. Podczas sesji można się w pełni zrelaksować, na przykład czytając książkę lub decydując się na drzemkę.
Na jakie schorzenia pomaga komora hiperbaryczna?
Podczas zabiegu w komorze hiperbarycznej pacjentowi dostarczany jest tlen pod zwiększonym ciśnieniem. W ten sposób tlen przenika przez tkanki i dociera do nieukrwionych miejsc. Zwiększone stężenie tlenu ma pozytywny wpływ na nasz organizm. Tlenoterapię zaleca się m.in. w przypadku zatrucia tlenkiem węgla, chorób o podłożu neurologicznym, jak Alzheimer czy autyzm, przy chorobach skóry lub niedosłuchu. Zabiegi są również pomocne w przypadku nadciśnienia, stanów zapalnych w organizmie, oparzeniach, urazach, reumatyzmie, ale również do poprawy cery i kondycji skóry. Chcesz skorzystać z leczniczych właściwości tlenoterapii? Doskonałym wyborem będzie komora hiperbaryczna Kraków!