Twoje dziecko boi się hałasu? Poznaj możliwe powody

Gdy dziecko boi się hałasu? 

Dlaczego niektóre z dzieci mogą zasypiać i funkcjonować w głośnym otoczeniu, podczas gdy inne wzdrygają się na minimalne natężenie dźwięku? Skąd wiedzieć, że dziecko ma nadwrażliwość słuchową?

Spis treści:

  1. Dlaczego dziecko boi się hałasu?
  2. Zaburzenia lękowe a odbieranie bodźców
  3. Jak objawia się nadwrażliwość słuchowa?
  4. Co robić gdy dziecko boi się hałasu?

Dlaczego dziecko boi się hałasu?

Prawidłowy rozwój dziecka uzależniony jest od wielu czynników. Gdy dziecko boi się hałasu i nerwowo reaguje na zbyt głośne dźwięki, powodem mogą być zaburzenia sensoryczne. Przyczyną może być nieadekwatna umiejętność porządkowania i odbierania bodźców. To w następstwie prowadzi do sytuacji, kiedy dziecko może stawać się marudne, poddenerwowane lub płaczliwe.

Zaburzenia lękowe a odbieranie bodźców

Hałas może przywoływać w dziecku negatywne emocje, które automatycznie wzbudzają w nim lęk, a niekiedy panikę. To właśnie dlatego tak istotne jest, aby wszystkie trudne momenty przepracowywać z dzieckiem samodzielnie lub z pomocą specjalisty (psycholog dziecięcy Kraków). Dzięki systematycznym spotkaniom można ustalić źródło problemu oraz metodę terapii, która pozwoli wyeliminować fobię i pojawiającą się nadwrażliwość.

Jak objawia się nadwrażliwość słuchowa?

Strach przed nadmiernym hałasem może objawiać się w różnorodny sposób. Nie zawsze będzie to widoczny lęk, czy zasłanianie uszu dłońmi. Zdarza się, że objawem będzie nadmierna trudność w wieczornym zasypianiu lub częste wybudzanie. Dzieci cierpiące na nadwrażliwość słuchową mogą mieć problemy z koncentracją i skupieniem uwagi, co utrudnia naukę i przyswajanie nowych wiadomości. Warto mieć na uwadze, że dźwięki, które mogą przytłaczać dziecko, będą dotyczyć zarówno dużych skupisk ludzi (przerwa w szkole, festyny, zakupy w galerii handlowej), jak i dźwięków sprzętów domowych wykorzystywanych np. podczas sprzątania i gotowania.

Co robić gdy dziecko boi się hałasu?

Można myśląc o komforcie dziecka zorganizować mu kącik sensoryczny, który pozwoli na odpoczynek w momencie silnego przebodźcowania. Dobrym rozwiązaniem może okazać się zakup wyciszających słuchawek. Pomocne mogą okazać się spotkania z psychologiem lub terapeutą integracji sensorycznej, który zdiagnozuje przyczynę problemu i ustali właściwą ścieżkę terapeutyczną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *