Zajęcia z terapii ręki – dla kogo i w jakim celu?

Kiedy u dzieci pojawiają się trudności związane z czynnościami wykonywanymi rękoma, warto zgłosić się do specjalisty w celu ustalenia możliwej przyczyny. Im wcześniej pewne trudności zostaną zauważone, tym szybciej będzie można wprowadzić efektywną terapię ręki. Podpowiadamy, dla kogo takie zajęcia są potrzebne oraz jak mogą pomóc, żeby nadać lub przywrócić pełną sprawność dziecku.

Spis treści:

  1. Zajęcia indywidualne z terapii ręki – jak wyglądają?
  2. W czym pomaga terapia ręki?
  3. Dla kogo przeznaczona jest indywidualna terapia ręki?

Zajęcia indywidualne z terapii ręki – jak wyglądają?

Pierwszym i najważniejszym elementem przed rozpoczęciem zajęć indywidualnych z terapii ręki jest diagnoza. Żeby móc opracować skuteczny plan terapii, w naszym Centrum sprawdzamy w pierwszej kolejności sprawność motoryczną dziecka. Kolejnym krokiem jest przygotowanie konkretnych zaleceń, aby skutecznie wyeliminować występujące problemy. Plan zajęć indywidualnych z terapii ręki w dużej mierze zależy od występujących ograniczeń u dziecka. Do dyspozycji naszych podopiecznych są ćwiczenia rozruchowe, manualne i manipulacyjne. Dla zapewnienia jeszcze lepszej skuteczności terapii możliwy jest również masaż stymulacyjno–sensoryczny ręki.

W czym pomaga terapia ręki?

Efekty związane z cyklicznym wykonywaniem terapii ręki będą różne ze względu na indywidualne podejście dla każdego dziecka i jego problemów. Najczęściej takie zajęcia poprawiają zdolności manualne podopiecznego i pozytywnie wpływają na wykonywanie precyzyjnych ruchów. Przy poważnych zaburzeniach ruchowych kończyn górnych, specjalista w naszym Centrum skupi się na wzmocnieniu siły i napięcia mięśniowego. Dobrze dobrane ćwiczenia w terapii wpłyną na poprawę koordynacji ruchowej dziecka, związanej nie tylko z samą dłonią, ale również barkiem i całym zakresem ruchu. Skuteczna terapia ręki będzie możliwa, jeśli zostanie wdrożona systematycznie i będzie odpowiednio dobrana do potrzeb.

Dla kogo przeznaczona jest indywidualna terapia ręki?

Zajęcia indywidualnej terapii ręki dostępne w naszym Centrum przeznaczone są dla dzieci z nieprawidłową postawą ciała oraz trudnościami w wykonywaniu codziennych czynności. Takie zajęcia będą również odpowiednie dla młodych osób, które odczuwają niedogodności w związku z napięciem mięśniowym górnej kończyny. Warto zadbać o taką terapię u małych dzieci, jeśli wykazują trudności w zabawach manipulacyjnych, mają zaburzenia koordynacji ruchowej i wzrokowo–ruchowej, trudności w rozwoju czynności grafomotorycznych oraz osiągnieciu funkcji pisania lub trudności z planowaniem ruchu. Każdy niepokojący symptom, który nie znika, a wręcz przeciwnie nasila się, warto skonsultować ze specjalistą. Zachęcamy do zapoznania się z indywidualną terapią ręki dostępną w naszym Centrum.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *