Komora hiperbaryczna to obecnie jedna z najpopularniejszych i jednocześnie najskuteczniejszych form terapii wspierających leczenie wielu dolegliwości oraz przewlekłych chorób. Jakie konkretnie zastosowania komór hiperbarycznych w medycynie możemy wymienić? Temu zagadnieniu poświęciliśmy nasz dzisiejszy artykuł.
- Czym jest komora hiperbaryczna i jak działa?
- Zastosowania komór hiperbarycznych w medycynie – schorzenia
- Zastosowania komór hiperbarycznych w medycynie – choroby przewlekłe
Czym jest komora hiperbaryczna i jak działa?
Sesja w komorze hiperbarycznej nazywana jest również tlenoterapią hiperbaryczną i polega na podaniu pacjentowi czystego tlenu pod ciśnieniem 3 atmosfer. Dzięki temu do krwi trafia więcej tlenu niż z wdychanego powietrza. Przekłada się to na kondycję poszczególnych części naszego ciała (nawet tych nieukrwionych). Podwyższone stężenie tlenu działa na komórki ludzkiego organizmu niezwykle pobudzająco, aktywując ich wzrost i odnowę (dotyczy to m.in. naskórka, szpiku kostnego czy naczyń krwionośnych). Z tego powodu komory hiperbaryczne znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach medycyny, o których pokrótce opowiemy w dalszej części artykułu.
Zastosowania komór hiperbarycznych w medycynie – schorzenia
Czysty tlen podawany pod wysokim ciśnieniem wspiera leczenie wielu schorzeń i dolegliwości. Najczęściej wymieniane są problemy z naskórkiem (np. na skutek oparzeń, martwicy, grzybicy, odleżyn czy urazów mechanicznych) oraz zatrucie czadem – wówczas działanie komory wypiera z organizmu trujący tlenek węgla. Terapia hiperbaryczna jest rekomendowana również w przypadku trudno gojących się ran oraz uszkodzeń popromiennych, ponieważ tlen pobudza komórki do samoistnej odbudowy i regeneracji. To także doskonałe rozwiązanie dla osób, które cierpią na uciążliwe migreny (także te z tzw. aurą). Wymieniając zastosowania komór hiperbarycznych w medycynie, nie moglibyśmy pominąć również przeszczepów (np. kończyny) – czysty tlen podany pacjentowi pod ciśnieniem znacznie minimalizuje ryzyko odrzutu.
Zastosowania komór hiperbarycznych w medycynie – choroby przewlekłe
Skuteczność komór hiperbarycznych została również może pomóc w przypadku leczenia wielu chorób przewlekłych. Wyróżnić możemy tu przede wszystkim choroby o podłożu neurologicznym (m.in. ADHD, autyzm, Alzheimer czy Parkinson) oraz autoimmunologicznym. Tlenoterapia jest pomocna także przy nadciśnieniu, miażdżycy, cukrzycy czy anemii. Lekarze rekomendują korzystanie z komory hiperbarycznej także w celu wzmocnienia układu odpornościowego, choroby dekompresyjnej czy po udarze mózgu.
To oczywiście nie wszystkie dolegliwości, które mogą być wspomagane dzięki tlenoterapii. Przed jej podjęciem każdorazowo należy skonsultować się z lekarzem. Czujesz, że w twoim przypadku mogłaby pomóc komora hiperbaryczna? Kraków to twoje miasto? W takim razie serdecznie zapraszamy cię do nas – z przyjemnością ci pomożemy!