Zbyt krótkie wędzidełko podjęzykowe – czy może powodować problemy z mową i inne trudności?

Wędzidełko to niewielka błona śluzowa łącząca ze sobą dwa elementy – dolną powierzchnię języka z dnem jamy ustnej. Z ankyloglosją mamy do czynienia wtedy, gdy budowa wędzidełka podjęzykowego (jego długość, grubość, szerokość i umiejscowienie przyczepów) ogranicza lub uniemożliwia ruchy języka potrzebne do prawidłowego realizowania funkcji biologicznych (takich jak: efektywne ssanie, gryzienie i żucie pokarmu, prawidłowe połykanie), a także uzyskania prawidłowej pozycji spoczynkowej języka i normatywnej wymowy. Ankyloglosja  może także powodować problemy ortodontyczne. To, czy jego budowa jest prawidłowa i jak realizowane są czynności fizjologiczne może jednoznacznie stwierdzić specjalista. Jakie konsekwencje niesie za sobą ankyloglosja i czy może powodować problemy z mową? Sprawdź!

Spis treści:

  • Zbyt krótkie wędzidełko podjęzykowe, a rozwój mowy dziecka
  • Jakie mogą być konsekwencje zbyt krótkiego wędzidełka podjęzykowego?
  • Jak sprawdzić, czy dziecko ma zbyt krótkie wędzidełko podjęzykowe?

Zbyt krótkie wędzidełko podjęzykowe, a rozwój mowy dziecka

Zbyt krótkie wędzidełko podjęzykowe wpływa na niepoprawne ułożenie języka. Nie może swobodnie poruszać się we wszystkie kierunki, co powoduje często wady wymowy. Dzieci ze skróconym wędzidełkiem mają trudności z wypowiadaniem niektórych głosek, na przykład d, l, t, r, s, ś, dź czy ż. Podczas ich wymowy, mogą wykonywać nienaturalne ruchy żuchwą lub nie otwierać dostatecznie jamy ustnej. Co więcej, dzieci ze zbyt krótkim wędzidełkiem mają tendencję do wsuwania czubka języka między zęby w trakcie mowy (seplenienie międzyzębowe).

Jakie mogą być konsekwencje zbyt krótkiego wędzidełka podjęzykowego?

Pierwsze objawy zbyt krótkiego wędzidełka podjęzykowego można zauważyć już w okresie niemowlęcym. Mogą pojawić się problemy w ssaniu piersi, co w konsekwencji może powodować odrzucenie piersi przez dziecko lub zaburzenia karmienia. Matka może odczuwać także bolesność brodawek. W przypadku skróconego wędzidełka często obserwuje się u dzieci nadmierne ślinienie. Wynika to z ograniczonych ruchów języka, co utrudnia zagarnianie i przełykanie nagromadzonej w ustach śliny. Dziecko może mieć również trudności w gryzieniu, żuciu oraz odgryzaniu, przez co męczy się podczas spożywania posiłków, co skutkuje częstym przerywaniem lub odmawianiem. Zbyt krótkie wędzidełko powoduje także wady zgryzu.

Jak sprawdzić, czy dziecko ma zbyt krótkie wędzidełko podjęzykowe?

Zdarza się, że w okresie niemowlęcym nie pojawiają się żadne objawy mogące świadczyć o skróconym wędzidełku lub nie są zauważalne przez rodziców. Niekiedy problem staje się widoczny dopiero przy rozszerzaniu diety lub w okresie, w którym dziecko zaczyna mówić. Wszelkie nieprawidłowości należy konsultować ze specjalistą, który przeprowadzi odpowiednie badania. Bardzo często konieczne jest wykonanie zabiegu podcięcia wędzidełka, gdyż nie da się go w żaden sposób rozciągnąć. Chcesz sprawdzić, czy Twoje dziecko ma zbyt krótkie wędzidełko podjęzykowe? W diagnozie pomoże Ci logopeda lub neurologopeda dziecięcy Kraków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *