Znaczenie logopedii w leczeniu chrypki u dorosłych

Występowanie chrypki to u osób dorosłych coraz częstszy i nasilający się w ostatnim czasie problem. Charakteryzuje się ono szorstkim głosem, a towarzyszy mu zazwyczaj nieprzyjemne drapanie w gardle. Najczęściej jest wynikiem nieprawidłowego funkcjonowania fałdów głosowych. Gdzie zgłosić się po pomoc i czy zawsze w przypadku chrypy potrzebne będą medykamenty? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Najczęstsze przyczyny chrypy u dorosłych

Chrypka u osób dorosłych występuje zazwyczaj z powodu nieumiejętnego nadużywania głosu, które prowadzi do zmęczenia strun głosowych. Często występującą przyczyną są różnorodne infekcje jak na przykład zapalenie gardła lub krtani. W okresie zimowym chrypka może występować na skutek oddychania przez usta. Nierzadko związana jest ona z problemami hormonalnymi, szczególnie z niedoczynnością tarczycy. W innych przypadkach może być to problem alergiczny. Chrypka pojawia się również, kiedy na fałdach głosowych tworzą się polipy lub guzki. Z tym problemem zmagają się najczęściej osoby zawodowo posługujące się głosem, na przykład nauczyciele. Palenie tytoniu także może skutkować występowaniem chrypki. W ekstremalnych przypadkach chrypka może świadczyć o raku krtani.

Logopedyczna ocena pacjenta z chrypką

Kiedy zauważymy problem chronicznie występującej chrypki, warto zgłosić się do logopedy, który w profesjonalny sposób przyjrzy się tej dolegliwości. Na początku przeprowadzi on wywiad. Można spodziewać się pytań dotyczących charakteru zaburzeń głosowych, momentów ich nasilenia, czy występowania innych jednostek chorobowych. Następnym krokiem będzie badanie logopedyczne, diagnoza i zaplanowanie terapii. W skutecznym zwalczeniu nieprzyjemnych dolegliwości z pewnością pomoże logopeda dla dorosłych (Kraków). Profesjonalne podejście do pacjenta oraz szczegółowy wywiad pozwolą na dobranie skutecznej metody terapeutycznej.

Logopedia w leczeniu chrypki u dorosłych

W przypadku występowania chrypki istotna jest higiena głosu. Podjęcie się terapii z logopedą to podstawowy krok do zwalczenia tej uciążliwej dolegliwości. Logopeda dopasuje plan terapeutyczny do potrzeb pacjenta i nasilenia problemu. Ponadto zaproponuje on profesjonalne ćwiczenia, które pozytywnie wpłyną na struny głosowe. Co więcej, pomoże on w kształtowaniu poprawnych nawyków w zakresie artykulacji, fonacji czy oddechu. Logopeda to specjalista, który zajmie się problemem kompleksowo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *